Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

BMW M3  
2016-06-06
BMW M3 "30 Jahre M3": ekskluzy

Wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszej generacji BMW M3 w roku 1986 firma BMW M GmbH, nosząca jeszcze wtedy nazwę BMW Motorsport GmbH, zrewolucjonizowała segment sportowych samochodów klasy średniej.


Å»aden inny producent nigdy dotÄ…d nie wdrożyÅ‚ tak konsekwentnie technologii zaczerpniÄ™tych ze sportów motorowych, aby z samochodu seryjnego - takiego jak BMW serii 3 - stworzyć rasowy samochód sportowy nadajÄ…cy siÄ™ jednoczeÅ›nie do codziennej eksploatacji. Pierwsze BMW M3 wyznaczyÅ‚o nowy punkt odniesienia, z którym inni producenci musieli siÄ™ zmierzyć.

W ciÄ…gu dotychczasowych piÄ™ciu generacji BMW M stale udoskonalaÅ‚o swój kultowy samochód. Jednak poprzez wszystkie te lata BMW M3 zachowaÅ‚o swój pierwotny charakter. Nie ma drugiego samochodu, który Å‚Ä…czyÅ‚by tak wyraźne geny sportowe z nieograniczonÄ… funkcjonalnoÅ›ciÄ… w codziennej eksploatacji – i to przy tak emocjonujÄ…cej koncepcji pojazdu. Tego lata z okazji 30-lecia narodzin legendy firma BMW M zaprezentuje ekskluzywnÄ… limitowanÄ… edycjÄ™ specjalnÄ… BMW M3 „30 Jahre M3” w liczbie 500 egzemplarzy.

Edycja „30 Jahre M3” w legendarnym lakierze metalizowanym w kolorze niebieskim Macao.

Jubileuszowa edycja „30 Jahre M3” bÄ™dÄ…ca hoÅ‚dem dla BMW M3 pierwszej generacji bÄ™dzie dostÄ™pna wyÅ‚Ä…cznie w lakierze metalizowanym w kolorze niebieskim Macao, który przed laty zadebiutowaÅ‚ jako wyposażenie dodatkowe w pierwszej generacji BMW M3.

Edycja „30 Jahre M3” bazuje na pakiecie Competition oferowanym opcjonalnie do seryjnych modeli BMW M3. Pakiet obejmuje zwiÄ™kszenie mocy o 14 kW/19 KM do 331 kW/450 KM (BMW M3 „30 Jahre M3”: zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,8-8,3 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 204-194 g/km), a oprócz tego adaptacyjny ukÅ‚ad jezdny M dostosowany do wyższej mocy silnika. Optymalizacja ta obejmuje nowe sprężyny, amortyzatory i stabilizatory, innÄ… charakterystykÄ™ trzech trybów Comfort, Sport i Sport+ oraz odpowiednio dostosowanÄ… regulacjÄ™ oferowanego w standardzie aktywnego mechanizmu różnicowego M na tylnej osi i dynamicznej kontroli stabilnoÅ›ci (DSC). Oprócz tego pakiet Competition oferuje 20-calowe obrÄ™cze kóÅ‚ M ze stopów lekkich Star Spoke 666 M z ogumieniem mieszanym (przód: 265/30 R20, tyÅ‚: 285/30 R20).

Wszystkie modyfikacje w odczuwalny sposób zwiÄ™kszajÄ… dynamikÄ™ jazdy, która uwidacznia siÄ™ choćby w lepszym przyspieszeniu. BMW M3 „30 Jahre M3” z opcjonalnÄ… 7-biegowÄ… skrzyniÄ… dwusprzÄ™gÅ‚owÄ… M przyspiesza od 0 do 100 km w jedyne 4,0 s – o 0,1 s szybciej niż model seryjny. Również ze standardowÄ… 6-biegowÄ… skrzyniÄ… manualnÄ… wynik ten jest lepszy o 0,1 s niż w modelu seryjnym.

Pod wzglÄ™dem wyglÄ…du zewnÄ™trznego pakiet Competition oferuje bÅ‚yszczÄ…ce obramowania BMW Individual Shadow Line o rozszerzonym zakresie. Doskonale pasujÄ… do tego chromowane na czarno koÅ„cówki rur wydechowych sportowego ukÅ‚adu wydechowego M, którego charakterystyczne mocne brzmienie w dużym stopniu przyczynia siÄ™ do fenomenalnych wrażeÅ„ z jazdy. Edycja specjalna wyposażona jest ponadto w specjalnie zaprojektowane skrzela M w przednich bÅ‚otnikach z napisem „30 Jahre M3”.

Sportowo funkcjonalne wnętrze o wyjątkowo szlachetnym charakterze.
Pakiet Competition wzbogaca wnÄ™trze edycji „30 Jahre M3” o specyficzne fotele sportowe oferujÄ…ce idealne trzymanie oraz Å›wietny komfort na dÅ‚ugich trasach. Sportowy charakter wnÄ™trza podkreÅ›lajÄ… też pasy bezpieczeÅ„stwa ze wzorem pasków BMW M.

Napis „30 Jahre M3” na przednich listwach progowych przypomina kierowcy i pasażerowi z przodu przed każdÄ… jazdÄ… o niezwykÅ‚ej historii kultowego samochodu BMW M GmbH. O ekskluzywnym charakterze edycji BMW M3 „30 Jahre M3” limitowanej do 500 egzemplarzy przypomina napis „30 Jahre M3 1/500” na listwie ozdobnej z karbonu na desce rozdzielczej. Na przednich zagÅ‚ówkach wyszyty jest napis „30 Jahre M3”.

BMW M3 „30 Jahre M3” oferuje kierowcy i pasażerom ekskluzywnÄ… peÅ‚nÄ… tapicerkÄ™ z dwukolorowej skóry Merino w kolorach czarnym i niebieskim Fjord albo czarnym i srebrnym Silverstone z kontrastujÄ…cymi szwami w odpowiednio dobranym kolorze doskonale podkreÅ›lajÄ…cymi sportowy i szlachetny charakter jubileuszowego modelu.

W stosunku do BMW M3 z pakietem Competition dopÅ‚ata do modelu jubileuszowego wynosi 10 000 euro. Premiera rynkowa planowana jest na lato 2016 r. – dokÅ‚adnie 30 lat od czasu pierwszego zamówienia BMW M3 pierwszej generacji.

1986: seria 3 w atletycznej wersji.
Po entuzjastycznym przyjÄ™ciu przez prasÄ™ premiery nowego BMW M3 na MiÄ™dzynarodowej Wystawie Samochodowej we Frankfurcie jesieniÄ… 1985 r. póÅ‚ roku później, wiosnÄ… 1986 r., pierwsi dziennikarze motoryzacyjni mieli okazjÄ™ przetestowania tej spektakularnej „supertrójki” na torze wyÅ›cigowym w Mugello. Czterocylindrowy silnik o pojemnoÅ›ci 2,3 l w konstrukcji czterozaworowej oferowaÅ‚ moc 147 kW / 200 KM. DziÄ™ki lekkiej konstrukcji – m.in. przedni i tylny zderzak, progi i pokrywa bagażnika wraz ze spojlerem wykonane byÅ‚y z tworzywa sztucznego – silnik miaÅ‚ z tym dwudrzwiowym autem ważącym zaledwie 1200 kg lekkÄ… robotÄ™ w dosÅ‚ownym tego sÅ‚owa znaczeniu. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynoszÄ…ce 6,7 s i prÄ™dkość maksymalna 235 km/h sÄ… do dziÅ› imponujÄ…cymi wynikami.

Jeszcze mocniejsza była zaprezentowana w roku 1988 wersja Evo BMW M3 o moc 220 KM rozwijająca prędkość do 243 km/h. A w roku 1990 pojawił się najmocniejszy model pierwszej generacji: limitowana do 600 egzemplarzy wersja BMW M3 Sport Evolution z 2,5-litrowym silnikiem o mocy 238 KM.

ImponujÄ…cym Å›wiadectwem osiÄ…gnięć konstruktorów BMW M3 byÅ‚a oferowana od roku 1986 wersja samochodu sportowego z katalizatorem. Ponieważ już od samego poczÄ…tku w fazie konstrukcyjnej inżynierowie uwzglÄ™dnili zastosowanie technologii oczyszczania spalin, katalizator „kosztowaÅ‚” we wszystkich modelach jedynie 3 kW / 5 KM mocy silnika – osiÄ…gi ucierpiaÅ‚y wiÄ™c na nim tylko nieznacznie.

1992: rasowy samochód sportowy staje siÄ™ eleganckim coupé.
W przeciwieÅ„stwie do swojego poprzednika druga generacja BMW M3 zaprezentowana w roku 1992 nie byÅ‚a już zaprojektowana specjalnie pod kÄ…tem zastosowania w sportach motorowych. Znacznie dyskretniejsze w wyglÄ…dzie, eleganckie Coupé miaÅ‚o trzylitrowy silnik 6-cylindrowy o mocy 210 kW/286 KM i maksymalny moment obrotowy 320 Nm. Jednostka wyposażona w nowy ukÅ‚ad regulacji faz rozrzÄ…du VANOS byÅ‚a imponujÄ…cym Å›wiadectwem najwyższego kunsztu inżynierskiego, gdyż moc litrowa (97 KM/l) i specyficzny moment obrotowy (108 Nm/l) ustanowiÅ‚y jednoczeÅ›nie dwa Å›wiatowe rekordy dla produkowanych seryjnie silników wolnossÄ…cych. BMW M3 Coupé przyspieszaÅ‚o do setki w 6,0 s, a prÄ™dkość byÅ‚a ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

FunkcjÄ™, którÄ… w pierwszej generacji peÅ‚niÅ‚y wydatne bÅ‚otniki, przejęły w nowym BMW M3 lusterka zewnÄ™trzne. Ich aerodynamiczne obudowy z podwójnymi nóżkami wyprofilowanymi w ksztaÅ‚cie pÅ‚atów skrzydÅ‚a pozwalaÅ‚y już na pierwszy rzut oka odróżnić ten samochód od seryjnej wersji BMW serii 3 Coupé. Charakterystyczne lusterka zewnÄ™trzne M sÄ… do dziÅ› znakiem rozpoznawczym wiÄ™kszoÅ›ci modeli M.

W roku 1994 BMW M rozszerzyÅ‚o paletÄ™ modeli BMW M3 o dwie wersje karoserii. Oprócz kabrioletu BMW M3 dostÄ™pne byÅ‚o po raz pierwszy również jako czterodrzwiowa limuzyna. Kierowców cieszyÅ‚ szczególnie fakt, że jej osiÄ…gi byÅ‚y identyczne jak w coupé.

W ramach odÅ›wieżenia modelu w roku 1995 pojemność 6-cylindrowego silnika rzÄ™dowego zwiÄ™kszona zostaÅ‚a z 2990 do 3201 cm3, a moc wzrosÅ‚a do 236 kW / 321 KM. Nowy silnik wyposażony byÅ‚ w ukÅ‚ad Double VANOS, tzn. oprócz pÅ‚ynnej regulacji waÅ‚ka rozrzÄ…du zaworów ssÄ…cych miaÅ‚ też synchronicznie pracujÄ…cy waÅ‚ek rozrzÄ…du zaworów wydechowych. Rezultatem tego byÅ‚o stosunkowo niskie zużycie paliwa mimo znacznie wyższej mocy i odczuwalnie lepszych osiÄ…gów (np. przyspieszenie 0-100 km/h w 5,5 s).

Latem 1996 BMW M3 staÅ‚o siÄ™ pierwszym seryjnym samochodem na Å›wiecie, w którym oferowana byÅ‚a zautomatyzowana skrzynia manualna. Skrzynia sekwencyjna M dziaÅ‚aÅ‚a jak skrzynie stosowane w sportach motorowych: wyższy bieg wÅ‚Ä…czaÅ‚o siÄ™ przez pociÄ…gniÄ™cie dźwigni biegu do tyÅ‚u, niższy przez popchniÄ™cie dźwigni do przodu. UkÅ‚ad ten znalazÅ‚ Å›wietny odzew wÅ›ród klientów i po pewnym czasie niemal co drugie BMW M3 opuszczaÅ‚o fabrykÄ™ w Regensburgu ze skrzyniÄ… SMG.

2000: modelowy atleta o pewnej siebie prezencji.
W roku 2000 BMW M3 trzeciej generacji zerwaÅ‚o ze stonowanym wyglÄ…dem swojego poprzednika. Aluminiowa maska silnika z wysklepieniem, znacznie poszerzone nadkola, aerodynamiczna pokrywa bagażnika z krawÄ™dziÄ… spojlera i cztery koÅ„cówki rur dwudrożnego ukÅ‚adu wydechowego sprawiaÅ‚y, że Coupé już na pierwszy rzut oka nie pozostawiaÅ‚o żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci co do swoich rezerw mocy i dynamiki.

Samochód napÄ™dzany byÅ‚ wolnossÄ…cym 6-cylindrowym silnikiem rzÄ™dowym. ZupeÅ‚nie nowa jednostka o pojemnoÅ›ci 3245 cm3 oferowaÅ‚a moc 252 kW / 343 KM oraz maksymalny moment obrotowy 365 Nm. Przyspieszenie do setki trwaÅ‚o tylko 5,2 s, a przyspieszenie od 80 do 120 km/h na czwartym biegu 5,4 s – takie osiÄ…gi doskonale ilustrowaÅ‚y niesamowity potencjaÅ‚ tego BMW M3. Zaledwie kilka miesiÄ™cy po premierze Coupé wiosnÄ… 2001 na rynku pojawiÅ‚o siÄ™ Cabrio, którego niska i wydatna linia barkowa dawaÅ‚a jeszcze bardziej atletycznÄ… sylwetkÄ™.

WyjÄ…tkowÄ… pozycjÄ™ zyskaÅ‚o sobie zaprezentowane w roku 2003 BMW M3 CSL. Ten model specjalny zbudowany konsekwentnie pod kÄ…tem niskiej masy – skrót CSL oznacza w BMW Coupé, Sport i Lekkość – miaÅ‚ moc 265 kW / 360 KM i ważyÅ‚ zaledwie 1385 kg, co dawaÅ‚o obciążenie mocy wynoszÄ…ce 3,85 kg/KM. OszczÄ™dność masy nie wynikaÅ‚a po prostu z rezygnacji z pozornie zbÄ™dnych komponentów zwiÄ…zanych z komfortem jazdy, ale z zasady inteligentnej lekkiej konstrukcji, a wiÄ™c zastosowania w okreÅ›lonych miejscach materiaÅ‚ów najlepiej nadajÄ…cych siÄ™ do tego celu. ByÅ‚ to na przykÅ‚ad dach z tworzywa sztucznego wzmocnionego wÅ‚óknami wÄ™glowymi (karbonu) oraz tylna szyba z cienkiego szkÅ‚a. Zabiegi te opÅ‚aciÅ‚y siÄ™, co widać byÅ‚o m.in. w przyspieszeniu: 0-100 km/h w 4,9 s, 0-200 km/h w 16,8 s.

2007: czwarta generacja z silnikiem V8 i dachem z karbonu w standardzie.
Zamiast 6-cylindrowego silnika rzÄ™dowego jak w dwóch poprzednich generacjach czwarta generacja BMW M3 wyposażona byÅ‚a wolnossÄ…cy silnik V8. Czterolitrowa wysokoobrotowa jednostka oferowaÅ‚a moc 309 kW / 420 KM i ważyÅ‚a tylko 202 kg, a wiÄ™c o 15 kg mniej niż dotychczasowy silnik. Zasada inteligentnej lekkiej konstrukcji znalazÅ‚a zastosowanie również w innych zakresach. BMW M3 Coupé wyposażone byÅ‚o standardowo na przykÅ‚ad w karbonowy dach ze strukturÄ… widocznÄ… pod przezroczystym lakierem. OÅ› przednia wykonana byÅ‚a w caÅ‚oÅ›ci z aluminium.

JesieniÄ… 2007 r. na rynek weszÅ‚a najpierw czterodrzwiowa wersja BMW M3, która przyspieszaÅ‚a do setki w 4,9 s, a wiÄ™c jedynie o jednÄ… dziesiÄ…tÄ… sekundy gorzej od Coupé. Kilka miesiÄ™cy później, wiosnÄ… 2008 r., paletÄ™ modeli uzupeÅ‚niÅ‚ model Cabrio.

2014: innowacyjna technologia silnika i konsekwentna lekka konstrukcja.
Wraz z wprowadzeniem piÄ…tej generacji wiosnÄ… 2014 r. BMW M GmbH nie tylko zaprezentowaÅ‚o po raz pierwszy jednoczeÅ›nie i LimuzynÄ™ i Coupé, ale też dostosowaÅ‚o nazwy modeli do zmienionego nazewnictwa modeli seryjnych. I tak Limuzyna nosiÅ‚a nazwÄ™ BMW M3, a Coupé podobnie jak oferowane od jesieni 2014 r. Cabrio staÅ‚y siÄ™ BMW M4.

Zaprojektowany caÅ‚kowicie od nowa wysokoobrotowy 6-cylindrowy silnik rzÄ™dowy z technologiÄ… M TwinPower Turbo oferuje moc 317 kW / 431 KM oraz maksymalny moment obrotowy 550 Nm w szerokim zakresie obrotów – dziÄ™ki czemu przewyższa poprzedni model BMW M3 o niemal 40 procent. Zużycie paliwa i emisja CO2 zmniejszyÅ‚y siÄ™ o 25 procent. Sprint do setki zajmuje zarówno BMW M3 Limuzyna, jak i BMW M4 Coupé 4,1 s (z opcjonalnÄ… 7-biegowÄ… skrzyniÄ… dwusprzÄ™gÅ‚owÄ… M).

W celu zwiÄ™kszenia dynamiki jazdy i dodatkowej poprawy wydajnoÅ›ci masa pojazdu w porównaniu z poprzednim modelem zmniejszona zostaÅ‚a z uwzglÄ™dnieniem korekty na wyposażenie o ok. 80 kg. Po raz kolejny możliwe to byÅ‚o poprzez konsekwentne wdrożenie inteligentnej lekkiej konstrukcji polegajÄ…ce m.in. na jeszcze wiÄ™kszym wykorzystaniu lekkich materiaÅ‚ów takich jak karbon i aluminium w wielu komponentach ukÅ‚adu jezdnego i karoserii.

„Happy birthday, BMW M3” – przyjaciele i bliscy skÅ‚adajÄ… życzenia z okazji 30. urodzin.

„Zawsze bÄ™dÄ™ miaÅ‚ wyjÄ…tkowy stosunek do BMW M3. Mój tata jeździÅ‚ kiedyÅ› czarnym BMW M3. Ja sam w roku 2012 zdobyÅ‚em tytuÅ‚ mistrza w matowoczarnym BMW Bank M3 DTM. Wszystkie modele seryjne BMW M3 majÄ… ten wyjÄ…tkowy wyÅ›cigowy charakter – podobnie jak nowe BMW M4. Firmie BMW M GmbH udaÅ‚o siÄ™ przenieść klimat toru wyÅ›cigowego na drogÄ™. Nie jest Å‚atwo w tak mocnym aucie utrzymać kompaktowe wymiary i przydatność do jazdy w ruchu drogowym, tak jak udaÅ‚o siÄ™ to w BMW M3. BMW M3 to sportowy charakter w najpiÄ™kniejszej formie. Ten samochód już zawsze bÄ™dzie miaÅ‚ honorowe miejsce w moich wspomnieniach”.
Bruno Spengler, zawodowy kierowca wyścigowy, w roku 2016 startuje w zespole BMW Team MTEK w zawodach DTM, w roku 2012 zdobył tytuł mistrza DTM za kierownicą BMW M3 DTM

„BMW M3 to fascynujÄ…cy samochód – zarówno dzisiaj, jak i 30 lat temu. JeździÅ‚em ówczesnym M3 na torach wyÅ›cigowych. To byÅ‚ wtedy kawaÅ‚ ciężkiej roboty w porównaniu z naszymi dzisiejszymi samochodami wyÅ›cigowymi. We wspóÅ‚czesnym BMW M3 DTM zdobyÅ‚em zwyciÄ™stwo już w moim pierwszym roku w DTM, w roku 2013. To byÅ‚a wyjÄ…tkowa chwila. I wydaje mi siÄ™, że BMW M3 jest wÅ‚aÅ›nie stworzone do tego, bo dawać takie chwile.”
Timo Glock, zawodowy kierowca wyścigowy, w roku 2016 startuje w zespole BMW Team RMG w zawodach DTM, latach 2004-2012 startował 91 razy w Gran Prix Formuły 1

„Dla wielu ludzi – również dla mnie – BMW M3 jest synonimem sukcesu na torze wyÅ›cigowym. Sportowe geny tego auta byÅ‚y oczywiste już w roku 1986 i tak pozostaÅ‚o do dziÅ›. Dla mnie jako kierowcy wyÅ›cigowego to super sprawa móc poruszać siÄ™ takim sportowym samochodem również na co dzieÅ„ w zwykÅ‚ym ruchu drogowym. Nie bez powodu BMW M3 ma status legendy”.
Martin Tomczyk, zawodowy kierowca wyścigowy, w roku 2016 startuje w zespole BMW Team Schnitzer w zawodach DTM

„BMW M3 to bez dwóch zdaÅ„ najważniejsze auto w mojej dÅ‚ugiej karierze kierowcy wyÅ›cigowego. Tym samochodem wygraÅ‚em mistrzostwa samochodów turystycznych, tytuÅ‚ DTM, wÅ‚oskie mistrzostwa samochodów turystycznych i wiele innych tytuÅ‚ów w caÅ‚ej Europie. Od pierwszego dnia BMW M3 byÅ‚o samochodem, z którym reszta musiaÅ‚a siÄ™ mierzyć – i ma tÄ™ pozycjÄ™ do dziÅ›. Fani uwielbiajÄ… BMW M3 – ja też je uwielbiam”!
Roberto Ravaglia, byÅ‚y zawodowy kierowca wyÅ›cigowy, pierwszy mistrz Å›wiata samochodów turystycznych w historii (1987), zaÅ‚ożyciel zespoÅ‚u ROAL Motorsport

„BMW M3 to prawdziwa legenda. Kiedy w roku 1987 samochód debiutowaÅ‚ w sportach motorowych, byÅ‚ od samego poczÄ…tku faworytem. StaÅ‚ siÄ™ najbardziej utytuÅ‚owanych samochodem turystycznym wszech czasów. Jazda tym autem dawaÅ‚a mi zawsze wiele radoÅ›ci. PrzeżyliÅ›my wspólnie tak wiele wspaniaÅ‚ych chwil i tak wiele zwyciÄ™stw. Mamy z BMW M3 za sobÄ… naprawdÄ™ dÅ‚ugi zwiÄ…zek”.
Johnny Cecotto, byÅ‚y zawodowy kierowca wyÅ›cigowy, w latach 1989-1992 zdobyÅ‚ w BMW M3 10 zwyciÄ™stw w zawodach DTM, w roku 1990 w BMW M3 zwyciÄ™stwo w 24-godzinnym wyÅ›cigu w Spa, w roku 1992 W BMW M3 zwyciÄ™stwo w 24-godzinnym wyÅ›cigu na torze Nürburgring, w roku 1993 w BMW M3 GTR zwyciÄ™stwo w ADAC GT Cup, dwukrotny motocyklowy mistrz Å›wiata (1975/1978)

„BMW M3 to dla mnie po prostu TEN model BMW. Wydaje mi siÄ™, że każdy myÅ›lÄ…c o BMW M GmbH myÅ›li automatycznie w pierwszej kolejnoÅ›ci o BMW M3, dopiero potem o M1 czy M5. Fascynacja tym samochodem wynika z pewnoÅ›ciÄ… w dużej mierze z jego sukcesów w sportach motorowych. W koÅ„cu BMW M3 to najbardziej utytuÅ‚owany wyÅ›cigowy samochód turystyczny Å›wiata. Sam mam cztery BMW M3 z różnych roczników. Moim ulubionym samochodem pozostaje jednak BMW M3 pierwszej generacji – i to nie tylko dlatego, że historyczne BMW to moja pasja, ale dlatego, że w tej postaci samochód ten podoba mi siÄ™ najbardziej”.
Felipe Garcia, entuzjasta i kolekcjoner BMW, zaÅ‚ożyciel Mint Classics w Münster, dealer „Bavarian Sports Cars”



Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.